When I was not in school in the 60s, the cost of non-staple food was 0.08 yuan a day, which was 8 cents a day, 2 cents for breakfast, and 3 cents for lunch and dinner. At that time, for ten yuan, a table (eight people) could have a drink and a full meal. Bulk 57-degree liquor is 0 yuan per pound, noodles are 75 yuan/bowl (white skin, no marinade), and braised noodles are 0.16 yuan/bowl. Dried pepper tofu is 0.2 yuan/plate, steamed buns are 0.8 yuan/piece, and spinach and egg soup is 0.05 yuan/bowl. Soybean oil and pork are both 0.2 yuan/jin.

A plate of fried pork slices (0 pounds) only costs 25 cents per portion, twice-cooked pork is also cents per portion, and white rice and dry rice cost taels and cents in food stamps. Calculate how many plates of meat you can eat for five yuan, and how many kilograms of Laobaigan can be drunk by eight people.

I started working in 70. During my first salary, four of us classmates had a meal at a state-owned restaurant in the city. Each of us had a glass of beer, a platter for each person, and half a pound of fire for each person. The four of us spent a total of one yuan and seventy cents. In the early 1975s, the minimum cost of living seemed to be seven yuan. When my daughter was born in 5, we had a banquet and it cost five yuan for a table, including big fish, big meat, beef, pork belly, pork liver, water fish, mandarin fish, table fish, and jackal fillets. After waiting for more than a dozen dishes, all the guests are satisfied. Do you think the price is cheap? I have experienced that era, prices were really cheap, but supplies were scarce. In that era, if you could treat eight people to a table, not counting drinks, 0.3 yuan would be enough! Of course, wine is also very cheap, a glass of draft beer costs yuan. Pork and chicken are available.

It takes several months of salary to buy a piece of clothing, and several months of salary to buy a TV tape recorder.

Only a very few people can afford it, let alone cars and motorcycles, which are equivalent to luxury cars that cost tens of millions now.

At that time, the price of beef was three-cornered seven cents per catty, and no one had bought it yet, while pork was sixty-five cents per catty. Raw beef now costs more than fifty yuan per catty, and pork currently costs fifteen yuan per catty. At that time, a bowl of shredded pork noodles only cost 28 cents, but now it costs more than 30 yuan a bowl. The price is too high.

In the 1960s and 1970s, a bowl of meat noodles cost 1.5 cents. It tasted very good. Vegetarian noodles only cost 8 cents. The soup was delicious. I still remember it clearly. The taste at that time is difficult to recreate now. At that time, it was sixty miles from our village to the county seat. Thirty miles away there was a restaurant of a supply and marketing cooperative, which provided braised dry food for large carts (horse and ox carts). A dime for a big bowl. Then when we arrived in the city, there was a restaurant, "Dongsheng Hotel". Pork wrapped with green onions was the best dish. Except for people who go there to take wedding photos and buy clothes, very few people go there to have a meal.

When I was not in school in the 60s, the cost of non-staple food was 0.08 yuan a day, which was 8 cents a day, 2 cents for breakfast, and 3 cents for lunch and dinner. At that time, for ten yuan, a table of eight people could have a drink and a full meal with a bottle of 57% white wine. 0 yuan per pound, noodles 75 (white skin, no braised noodles), braised noodles 0.16 yuan/bowl. >Dried tofu 0.2 yuan/plate, steamed buns 0.8/piece,

In the 1s, some state-owned restaurants were under the jurisdiction of the city catering company. Local restaurants were managed by the district catering department and the streets. Most of the small restaurants were populated by young people who went to the countryside to eat. At that time, one or two grains of food were enough. Tickets are discounted by 1 cent at state-owned restaurants, such as fried dough sticks, 6 tael and food stamps are 2 cents and 7 each, and if there are no food stamps, they are 2 cents and

根,肉包子1两粮票1角钱2只,没有粮票1角1分钱2只,烧饼2两粮票5分钱1块,没有粮票

7 cents and 1 yuan. In the 2s and 1s, there were not many state-owned restaurants, but there were also collective restaurants, and many people went to restaurants to eat. There were people queuing up to get a seat every day at the restaurant, and most people would go to the restaurant to buy breakfast. I mentioned above the prices of some pasta in our restaurant, and the price of artificially ground soy milk for cents a bowl.

1 dime per water bottle. Before the door opens at five o'clock every morning, there is a long queue at the top. 1 kilograms of noodles are sold every day.

Tap the screen to use advanced tools Tip: You can use left and right keyboard keys to browse between chapters.

You'll Also Like