Sixty-year-old only child: The system taught me how to become rich
Chapter 189 Unnamed Draft 1
Finally, a few more words: 1 cent can buy 11 pieces of fruit candies or 5 pieces of toffee, 5 cents can buy a pound of tomatoes, and a pound of watermelon costs 2 cents. One yuan of watermelon is enough for you to eat for a week.
At that time, the gifts given by colleagues only cost 5 cents, and 1 yuan was enough for you to pay for the wedding of two colleagues.
Here’s a look at commodity prices in second-tier cities at that time:
Large sesame cakes cost 3 cents each;
Youtiao costs 2 cents each;
Rice porridge costs 2 cents a bowl;
Rice costs 1 cent per pound;
Salt is 1 cents per pound;
Soy sauce costs 1 cents per pound;
White flour costs 2 cents per pound;
Pork costs 6 cents and 5 cents per pound;
Eggs cost 4 cents per pound;
Yellow croaker weighs 3 cents per pound;
Prawns cost 8 cents per pound;
Swimming crab costs 1 cents per pound;
Hairy crab 1 hair 2 pounds per pound;
Rubber shoes cost 3 yuan a pair;
Leather shoes are 7 yuan a pair;
Although the average salary is only 36 yuan, consumption is really low. If it's just a couple, they can live a comfortable life with more than or yuan. If they save money and save or yuan, it's no problem. If there are five or six people in the family, it is enough to save some money on one person's salary.
One, this is my well-kept phone bill voucher, four points.
2. If you buy hairtail, there are several prices:
有0.13、0.17、0.21、0.23、0.27、0.31、0.33元一斤这么多规格。
Teacher Ma Weidu said that Shanghainese cut hairtail diagonally like this. My family also cuts hairtail in this style.
3. If you buy rice, there are 0.143 yuan per catty (grain rice), 0.164 yuan per catty (stem rice, the same below), 0.168, 0.181 per catty.
4. If you buy flour, Fuqiang flour is 0.13/jin.
5. If you buy a bowl of Yangchun noodles, 8 taels are cents, taels are half, jiao;
A bowl of small wontons is a dime.
6. Cigarettes of the year. The production brand cigarettes are the same as the economy brand, and the price is 8 cents per pack; the warrior brand is 0.13 yuan per pack; the Pegasus brand is yuan per pack;
0.28 yuan/pack; Daqianmen 0.35 yuan/pack; Peony brand 0.49 yuan/pack~.
7. A movie costs 0.10 yuan, and a student ticket costs 0.05 yuan.
8. A popsicle costs 0.04 yuan
8. One pound of vegetables, 0.02 yuan; one pound of pork, 0.73 yuan~~~
9. Many of the following:
Big cake 4 points a tiger paw points/piece
Fried fritters 4 points/piece (half two)
Light soy milk is 3 points, salty soy milk is 4 points, and sweet soy milk is 5 points.
Vegetable noodle soup 15 points (add freshly fried spinach, fried tofu, etc.) Matches 2 points/box
Salt 0.15 yuan/jin
White sugar 0.78 yuan/jin (sugar stamp supply)
Cooking oil 0.88 yuan/jin (1987.1) (Oil stamp supply)
4 points for adzuki bean pops, 8 points for cream ice cream, 12 points for cream ice cream
Simple ice bricks score 19 points, medium ice bricks score 40 points, and large ice bricks score 76 points.
Whip cream 30 minutes/cup
Crispy Twist 4 points-5 points/stick
Fruit cake 4 points/only
Assorted sugar 1.20 yuan/catties
Fruit candy 1 point/piece
Salt and golden dates 3 points/- small bag
Candied fruits such as olives and peach slices are generally 5 cents per pack. Bicycle storage is 3 cents/time.
Storage of bicycles 2 yuan/month (1986)
Park ticket 5 points
In the 1960s, I have little memory of spending money because I was young. I have the impression that children rarely have any pocket money. When adults are happy, they only give a few cents or one or two cents. Don't even think about paying a dollar more. When I was in elementary school, a pencil cost three cents, a pencil with an eraser tip cost five cents, and a large piece of white paper cost three or four cents. Adults would fold it and cut it into a booklet, bound like a textbook, for homework.
You'll Also Like
-
I'm a priest, it's reasonable for me to have a little more health and healing.
Chapter 383 1 hours ago -
Honghuang: Wu clan soldiers, plundering entries begin to rise
Chapter 125 1 hours ago -
This pirate is actually a sixth-rate
Chapter 170 1 hours ago -
When I Woke Up, I Became a Top Boss
Chapter 472 11 hours ago -
Pirates: The Strongest Experimental Subject at the Beginning.
Chapter 631 17 hours ago -
I will turn the Wanjie Mall continent into a primitive land.
Chapter 290 17 hours ago -
I just want to give the elves a home. What's wrong with that?
Chapter 236 17 hours ago -
Starting with Pokémon, and moving towards the pinnacle of beast control
Chapter 179 17 hours ago -
Elf: Become invincible from the moment you draw the Unbreakable Barrier!
Chapter 500 17 hours ago -
The Adventure of All Worlds Starting from Doupo
Chapter 1048 17 hours ago